Historia Misia
#historia misia
#nie bij mnie-kochaj mnie
#wośp
Przez ostatnie dwa tygodnie nasza Pracownia Terapeutyczna Alfa oraz The Future of Education OWL brała udział w akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pt Historia Misia.
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy tworząc akcję „Historia Misia” chciała zwrócić uwagę na problem przemocy wobec dzieci.
Misie prezentowane były w gabinecie Pracowni Terapeutycznej Alfa w Olkuszu oraz Wielkiej Brytanii.
Osoby odwiedzające gabinety były informowane o akcji oraz tym czego ona dotyczy.
Chętni mogli zrobić sobie zdjęcia z misiami i umieszczać je na swoich profilach społecznościowych.
Akcja spotkała się z dobrym przyjęciem i zainteresowaniem.
Dziękujemy organizatorom za możliwość uczestnictwa w wydarzeniu.
Poniżej odrobina zdjęć z naszych spotkań z misiem.
W tym miejscu chcielibyśmy zaprezentować dane z Polski na temat przemocy wobec dzieci.
Nie bądź obojętny wobec przemocy zwłaszcza w stosunku do dzieci, które same nie potrafią się bronić.
Jeżeli jesteś ofiarą przemocy, bądź świadkiem zdarzenia, lub podejrzewasz, że ktoś może być bity czy dręczony psychicznie – ZAREAGUJ!
Zadzwoń pod bezpłatną Niebieską linię – Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie – telefon: 22 668-70-00.
zadzwoń na Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 0 800 12 12 12 (numer bezpłatny).
Fundacja Dzieci Niczyje prowadzi Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży a także skrzynkę kontaktową – numer telefonu 116 111, możliwość napisania wiadomości – na stronie: www.116111.pl/napisz.
Do dyspozycji wszystkich jest również numer 112, na który możecie dzwonić, żeby uzyskać pomoc w nagłych przypadkach.
Więcej informacji o tym, jak reagować na przemoc dzieci można znaleźć na stronie kampanii prowadzonej przez Rzecznika Praw Dziecka – „Reaguj. Masz Prawo”: www.jakreagowac.pl.
Na stronie Porozumienia Niebieska Linia znajdziesz listę instytucji członkowskich <Ogólnopolskiego Porozumienia Osób, Organizacji i Instytucji Pomagających Ofiarom Przemocy, do których możesz się zgłosić o pomoc.
O tym, gdzie się zgłosić, gdy Wasze prawa zostały naruszone – czytajcie na stronie UNICEF (przemoc, ale także zagrożenia w internecie, dzieci uchodźców, pomoc najuboższym).
Według statystyk policji w 2013 roku 19 254 małoletnich padło ofiarą przestępstw w rodzinie. To jedno z najtrudniejszych do udowodnienia przestępstw, większość z nich dzieje się w zaciszu domów, rodzina jest zastraszana przez oprawcę, a sąsiedzi najczęściej “nic nie słyszą”.
Badanie realizowane na zlecenie Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę (wcześniej Fundacja Dzieci Niczyje) pokazało, że 9 proc. młodzieży padło ofiarą co najmniej jednej z form wykorzystywania seksualnego bez kontaktu fizycznego. Najczęściej jest to słowne molestowanie seksualne (5,3 proc.) oraz werbowanie do celów seksualnych w internecie (5,1 proc.). Natomiast 6 proc. nastolatków padło ofiarą co najmniej jednej z form wykorzystywania seksualnego z kontaktem fizycznym.