Polonijny Dzień Dwujęzyczności, Bath 2017

Polonijny Dzień Dwujęzyczności, Bath 2017

Polonijny Dzień Dwujęzyczności za nami. Już po raz drugi mieliśmy przyjemność koordynować tę akcję w Wielkiej Brytanii. W sobotę 21 października o 15.00 odbyło się  w Szkole Sobotniej im. F. Chopina w Bath na Seminarium poświęconym Dwujęzyczności.

  

W innych częściach Wielkiej Brytanii w wielu szkołach i polskich klubach również odbywały się różnego rodzaju przedsięwzięcia: wspólne czytanie polskich książek, zabawy, występy, dyktanda, pikniki, rozmowy.

Wstęp na Seminarium wzięła udział spora grupa polskiej i angielskiej społeczności. Przybyli rodzice, nauczyciele, radni oraz Burmistrz Miasta Bath.

Odbyły się interesujące prelekcje. Pani prof. Anne White mówiła o rodzinie polskiej w Europie i Ameryce, zaś dr Kinga Kozminska o swoim projekcie badawczym dotyczącym wielojęzycznych praktyk w rodzinach transnarodowych.

Atrakcją Seminarium był również film przygotowany przez Oficynę Wydawniczą Oryginały, której stoisko z książkami również było dostępne dla gości. Film dał kolejny materiał i wątek do podjętej w późniejszym czasie dyskusji.

Drugi panel dotyczył dyskusji na temat funkcjonowania i przyszłości polonijnych szkół w Wielkiej Brytanii. Dyskusja podobnie jak w poprzednim roku była bardzo żywa i gdyby nie ograniczenia czasowe mogłaby ciągnąć się do późnych godzin wieczornych.

Nie zawiodły dzieciaki, które brały udział nie tylko w pomocy i występach ale również w „polowaniu” na sowie babeczki, które okazały się hitem w tej grupie wiekowej.

  

Podczas Seminarium dzięki wsparciu sponsorów wydarzenia można było skorzystać z testowania smacznych potraw i napojów wykonanych na urządzeniu Thermomix, zakupić kosmetyki TianDe czy zakupić pamiątki oraz gadżety z Sowa Mówi.

   

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji Seminarium, a w szczególności Dyrekcji i gronu pedagogicznemu Polonijnej Szkoły Sobotniej i. F.Chopina w Bath, prelegentom, rodzicom, uczestnikom, sponsorom i wszystkim, którzy nas wspierali.