Terapia Skoncentrowana na Rozwiązaniach

Terapia Skoncentrowana na Rozwiązaniach (SFBT)

Miło mi poinformować, że właśnie zakończyłam półroczny kurs przygotowujący do prowadzenia Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach. 

Terapia Skoncentrowana na Rozwiązaniach to krótkoterminowa terapia (SFBT) zwana także terapią budowania rozwiązań. 

Została opracowana przez Steve’a de Shazera (1940-2005), Insoo Kim Berg (1934-2007) i ich współpracowników pod koniec lat 70. w Milwaukee, Wisconsin. 

Jak sama nazwa wskazuje, SFBT jest zorientowany na przyszłość, ukierunkowana na cel i koncentruje się na rozwiązaniach, a nie na problemach, które skłoniły klientów do poszukiwania terapii.

Całe podejście skoncentrowane na rozwiązaniach zostało opracowane indukcyjnie w centrum ambulatoryjnej opieki psychiatrycznej w mieście, w którym to pacjenci zostali przyjęci bez wcześniejszych badań przesiewowych. 

Twórcy SFBT spędzili setki godzin, obserwując sesje terapeutyczne w ciągu kilku lat, starannie odnotowując pytania terapeutów, zachowania i emocje, które pojawiły się podczas sesji oraz w jaki sposób różne działania terapeutów wpłynęły na pacjentów i efekt terapeutyczny sesje. Pytania i działania związane z raportem postępów pacjentów zostały zachowane i włączone do podejścia SFBT.

Od tego momentu SFBT stała się nie tylko jedną z wiodących szkół krótkiej terapii, ale też stała się głównym czynnikiem w tak różnorodnych dziedzinach, jak biznes, polityka społeczna, edukacja i usługi w zakresie wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych, opiece nad dziećmi, przestępcy, przemocy domowej. 

Opisywany jako praktyczny, oparty na celach model, którego cechą SFBT jest nacisk na jasne, zwięzłe, realistyczne negocjacje celów. Podejście SFBT zakłada, że ​​wszyscy klienci mają pewną wiedzę na temat tego, co poprawiłoby ich życie, nawet jeśli mogą potrzebować (czasem znacznych) pomocy w opisywaniu szczegółów tego lepszego życia i że każdy, kto szuka pomocy, ma już przynajmniej minimalne umiejętności niezbędne do tworzenia rozwiązań.

Cała terapia jest formą wyspecjalizowanych rozmów. Dzięki SFBT rozmowa jest ukierunkowana na rozwijanie i realizację wizji rozwiązań u pacjenta. Techniki i pytania pomagają wyjaśnić te rozwiązania i sposoby ich osiągnięcia.

Zapraszam do gabinetu

Agata Majda